کندی سایت در بعضی مواقع

در بعضی از مواقع سایت خیلی کند میشود و عملا قابل استفاده نیست.

با همروش صحبت کردم گفت مشکل از اینه که idle connection زیادی دارید
حالا دارم چک میکنم چطور میتونم اینو حل کنم.

من چک کردم کلی idle connection توی یه بازه کوتاه ساخته شده که ما توی اون تایم هیچ کاری نکردیم و نه حتی deploy هم نداشتیم
باز توی تیکت و پیامک بهشون اطلاع دادم تا بهم بگن مشکل چیه.

ما هنوز نمیدونم این کندی به خاطر مشکل دیتابیس هست یا نه
ممکنه مشکل از شبکه هم باشه یا بقیه third party هایی که استفاده می‌کنیم (البته به غیر از growthbook چیزی برای thirdparty به ذهنم نمیرسه احتمال خیلی زیاد مشکل از third party ها نیست)
پیشنهاد اونا این بود که هر دقیقه یه کوئری سبک به دیتابیس بزنیم و زمان اجرای اونو ذخیره کنیم و این کوئری همیشه باید جواب سریع جواب بده و اگه بعضی مواقع کند بود یعنی مشکل کندی از سمت دیتابیس هست.

یکی از حدس هایی که داشتم این بود که connection باز کردن طول میکشه و کانفیگ connection_max_age رو به جنگو اضافه کردم

یکی دیگه از حدس ها هم اینه که network nginx مون زیر فشار میده چون یه پاد هست و اینو دو پاده کردم.

تسک تست وضعیت db رو هم زدم هر یک دقیقه اجرا بشه

ورژن psycopg رو هم از ۲ به ۳ افزایش دادم طبق پیشنهاد خود django برای اتصال به دیتابیس

یه مشکلی توی دیتابیس دیدم که منابع یکی از پاد های فرعی دیتابیس کم بوده و عامل کندی ما به نظر همونه
حالا توی تیکت بهشون گفتم بررسی کنند.

بهم گفتن که این کمبود منابع روی رپلیکا تاثیر بد میذاره و الان هنوز مشکل روی دیتابیس اصلی رو پیدا نکردیم

الارم این رو به گرافانا هم اضافه کردم و توی دیسکورد الارم میاد
همین امروز هم الارم اش رو گرفتیم و یه کوئری ای که ۷ میلی ثانیه باید جواب بده ۸۰۰ میلی ثانیه طول کشیده در صورتی که دیتابیس زیر بار نبوده.